از بهترین داستان های کوتاه جهان چه بخوانیم؟

32
زمان خواندن: ۵ دقیقه

بهترین داستان های کوتاه جهان را می‌توان در مدت کوتاهی خواند. در جهان امروز شاید فرصت زیادی برای خواندن آثار بزرگ و لذت بردن از آن‌ها نداشته باشیم. اینجاست که داستان های کوتاه به کمک وقت و روح عزیز ما می‌آیند. چه چیزی از این بهتر که طی مدتی که در مترو یا اتوبوس هستیم یا در هر مکانی که فکر می‌کنیم وقتمان هدر می‌رود، شروع به خواندن یکی از شاهکار های داستان کوتاه جهان کنیم؟ با این روش، زمان‌هایی از روز که به خاطر بدون استفاده بودن آن اصطلاحا به آن زمان مرده می‌گویند، تبدیل به یکی از بهترین اوقات روز ما می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین داستان های جنایی که باید بخوانید

نظریه پردازان ادبی برای بررسی تاریخچه داستان کوتاه ادگار آلن پو را پدر داستان کوتاه و آغازگر آن می دانند. در واقع پو علاوه بر شعر و نقد، به یک نوع ادبی تازه روی آورد که امروزه به آن داستان کوتاه می‌گوییم. کلی‌ترین تعریف پو از داستان کوتاه این بود:

داستانی که بتوان آن را در نشست نیم ساعت تا دو ساعته‌ای خواند.

طبق این تعریف ادگار آلن پو از داستان کوتاه، فهرستی از بهترین داستان های کوتاه جهان را آماده کردیم:

قلب افشاگر (The Tell-Tale Heart by Edgar Allan Po)

قلب افشاگر یا قلب رازگو نام یکی از بهترین داستان های کوتاه جهان است. قلب افشاگر اثر ادگار آلن پو نویسنده آمریکایی است. داستان‌های پو به خاطر رازآلود و ترسناک بودن مشهور شده‌اند. پو از اولین نویسندگان داستان کوتاه آمریکایی به حساب می‌آید و از او به عنوان مبدع داستان‌های کارآگاهی نیز یاد می‌شود.

قلب افشاگر در سال ۱۸۴۳ با موضوع یک جنایت در ژانر وحشت منتشر شد. این داستان توسط قاتلی روایت می‌شود که به تدریج عقل خود را از دست می‌دهد و قلب تپنده مقتولش او را تسخیر می‌کند. قلب افشاگر را می‌توان به عنوان داستان کوتاه برتر جهان معرفی کرد.

بهترین داستان های کوتاه جهان ، قلب افشاگر
بهترین داستان های کوتاه جهان ، قلب افشاگر

لاتاری (The Lottery by Shirley Jackson)

لاتاری یا قرعه کشی یکی از شاهکار های داستان کوتاه جهان است که اولین بار در سال ۱۹۴۸ در مجله نیویورکر منتشر شد. لاتاری را شرلی جکسن نویسنده آمریکایی نوشته است. شرلی جکسن بیش از ۱۰۰ داستان کوتاه دارد. لاتاری مشهورترین داستان کوتاه جکسن است. بر اساس برخی آثار او مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی ساخته شده است.

این داستان کوتاه زوال عقل در برابر خرافات و سنت را نشان می‌دهد. قصه در دهکده‌ای روایت می‌شود که مردم آن هر سال در ۲۷ ژوئن دور هم جمع می‌شوند و در آیینی که دارند، از طریق لاتاری یا قرعه کشی، یک نفر را برای قربانی کردن انتخاب می‌کنند.

کاغذ دیواری زرد (The Yellow Wallpaper by Charlotte Perkins Gilman)

کاغذ دیواری زرد را شارلوت پرکینز گیلمن، بانوی اهل آمریکا، در سال ۱۸۹۲ نوشت. این اثر جزء فهرست جند داستان کوتاه برتر جهان قرار می‌گیرد. این داستان کوتاه یک داستان کلاسیک ترسناک است.

این داستان کوتاه، خاطرات زنی است که برای درمان بیماریش مجبور است در یک اتاق بماند. اتاقی که با کاغذ دیواری زرد ناراحت‌کننده‌ای زن را آشفته می‌کند.

مردگان (The Dead by James Joyce)

مردگان اثری از جیمز جویس که تی. اس. الیوت آن را یکی از بهترین داستان های کوتاه جهان می‌داند. جیمز جویس نویسنده ایرلندی متولد سال ۱۸۸۲ است. اولین اثرش، دوبلینی‌ها مجموعه داستان‌های کوتاهی است درباره دوبلین و مردمش که گاهی آن را داستانی بلند و با درون‌مایه‌ای یگانه تلقی می‌کنند. مردگان یکی از داستان های کوتاه دوبلینی‌هاست که در سال ۱۹۱۴ منتشر شد.

این اثر از شاهکار های داستان کوتاه جهان به شمار می‌رود که خواندن آن را نباید از دست داد. مردگان به مضمون‌های عشق و مرگ و شکست و هویت پرداخته است.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های فانتزی که باید بخوانید

مسخ (The Metamorphosis by Franz Kafka)

داستان کوتاه مسخ از فرانتس کافکا داستانی است که کمتر کسی نام آن را نشنیده است. مسخ در عین حال که یکی از بهترین داستان های کوتاه جهان است، یکی از پیشگامان سوررئالیست هم به شمار می‌رود. این داستان کوتاه ادبیات جهان، در سال ۱۹۱۵ منتشر شد. داستان در مورد بازاریاب جوانی به نام گرگور سامسا است که یک روز صبح از خواب بیدار می‌شود و متوجه می‌شود که به یک مخلوق نفرت‌انگیز حشره‌مانند تبدیل شده ‌است.

ولادیمیر ناباکوف در مورد این داستان گفته‌است: «اگر کسی مسخ کافکا را چیزی بیش از یک خیال‌پردازی حشره‌شناسانه بداند به او تبریک می‌گویم چون به صف خوانندگان خوب و بزرگ پیوسته‌است.» پیشنهاد می‌کنیم اگر به آثار سوررئالیست علاقه دارید این داستان کوتاه برتر جهان را از دست ندهید.

بهترین داستان های کوتاه جهان ، مسخ
بهترین داستان های کوتاه جهان ، مسخ

تپه‌هایی شبیه فیل‌های سفید (Hills Like White Elephants by Ernest Hemingway)

 تپه‌هایی شبیه فیل‌های سفید، یکی از شاهکار های داستان کوتاه جهان نوشته ارنست همینگوی است. از جمله هنرهای او در نویسندگی عمق و شناخت و اشراف همه جانبه به نوشته اش بود که باعث حیرت همگان در طول تاریخ شده است. همینگوی در این داستان کوتاه، موضوعی را بدون آنکه به آن اشاره مستقیمی بکند مطرح می‌کند.

در توضیحات این داستان کوتاه آمده است که این داستان در ابتدا بیش از ۴۰ صفحه بود. اما همینگوی بعد از اتمام، آن را آنچنان خلاصه و فشرده کرده است که هر کلمه نکاتی عمیق در مورد اصل و عمق داستان شرح می‌دهد و در نهایت داستان به کمتر از چند صفحه داستان کوتاه – معرفی کننده شخصیت خالق خود- تبدیل می‌شود تا برای خواننده در مواجهه با هر کلمه این سوال مطرح می‌شود که چرا اینجا از این واژه استفاده شده است؟

کلیسای جامع (Cathedral By Raymond Carver)

ریموند کارور نویسنده و شاعر آمریکایی بود. او از کسانی به شمار می‌رود که موجب احیای داستان کوتاه در دهه ۱۹۸۰ شده‌اند. کارور داستان کوتاه کلیسای جامع را در سال ۱۹۸۳ منتشر کرد.

کارور در داستان کلیسای جامع و دیگر داستان‌های کوتاهی که نوشته تصاویری دقیق از یاس و سرشکستگی زندگی در آمریکا را نشان داده است. شخصیت‌های داستان‌های او همیشه دچار مشکلاتی می‌شوند که راه حلی ندارند. این واقع‌بینی در همه داستان‌های او به چشم می‌خورد. علاوه بر این داستان کوتاه برتر جهان ، «وقتی از عشق حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم» هم جزء بهترین داستان های کوتاه جهان است.

بهترین داستان های کوتاه جهان
بهترین داستان های کوتاه جهان

 برج بابل (Tower of Babylon by Ted Chiang)

تد چیانگ (متولد ۱۹۶۷) نویسنده ادبیات علمی-تخیلی امریکایی است. او تا سال ۲۰۱۳ چهار جایزه نبولا و سه جایزه هوگو برده است. او تاکنون چهارده داستان کوتاه و رمانک نوشته است. برج بابل در سال ۱۹۹۰ منتشر شده است. این داستان کوتاه برنده جایزه نبولا (از معتبرترین جوایز در زمینه داستان‌نویسی علمی-تخیلی و خیال‌پردازی) شده است.

برج بابل زمین را به آسمان‌ها متصل می‌کند و به عنوان افسانه اصلی علت پیدایش زبان‌های مختلف دانسته می‌شود. این داستان روایت یک معدنچی است از سفر چند ماهه‌اش برای رسیدن به سقف آسمان و ورود به آسمان‎‌ها.

نه داستان (Nine Stories By J. D. Salinger)

نه داستان مجموعه‌ای از نه تا از بهترین داستان های کوتاه جهان در آن جمع شده است. این مجموعه اثر جروم دیوید سلینجر نویسنده آمریکایی است که شاید او را با کتاب ناطور دشت او بشناسید. مجموعه نه داستان در سال ۱۹۵۳ منتشر شد.

بهترین داستان های کوتاه جهان ، نه داستان
بهترین داستان های کوتاه جهان ، نه داستان

عنوان‌های این نه داستان کوتاه عبارت است از: یه روز عالی برای موزماهی، عمو ویگیلی در کانتیکات، در آستانۀ جنگ با اسکیموها، مرد خندان، در قایق بادبانی، تقدیم به ازمی با عشق و نکبت، دهانم زیبا چشمانم سبز، دلتنگی‌های نقاش خیابان چهل و هشتم یا دورۀ آبی دودومیه اسمیت، تدی. پیشنهاد می‌کنیم نثر سلینجر را از دست ندهید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *