ایده ساخت دفتر برنامه ریزی برای کارهای روزمره؛ ایده های عملی و ساده

54
زمان خواندن: ۵ دقیقه

دفتر برنامه ریزی هر فرد می تواند با دفتر برنامه ریزی دیگری متفاوت باشد. در واقع به همین خاطر است که خرید پلنرهای آماده چندان توصیه نمی شود.هرچند اگر دوست دارید زمان زیادی برای دفتر برنامه ریزی نگذارید و دفتر شما خودش به تنهایی خوشگل باشد؛ می توانید از این دفترها استفاده کنید. 

بخش های مختلف یک دفتر برنامه ریزی بر اساس نیاز شما شکل می گیرند. به عنوان مثال شما دوست دارید تا در روز کارهای زیادی را انجام بدهید و آن ها را فراموش می کنید. چک لیست هدیه ای مناسب برای شماست! 

یا قصد دارید کنترل امور مالی تان را در دست بگیرید پس جدول مخارج برای شما یکی از اساسی ترین بخش های دفتر است. یا دوست دارید کار خلاق کنید؛ پس بخش ایده ها را از قلم نیندازید. 

برای ثبت عادات جدید، مدیریت زمان، حذف عادات، بهبود حال و… می توانید در دفتر برنامه ریزی خود جای مناسب داشته باشید.

ایده ساخت دفتر برنامه ریزی

هبیت ترکر
ایده ساخت دفتر برنامه ریزی

برنامه روزانه

شما چه کارهایی را باید در هر روز انجام دهید؟ می توانید یک چک لیست از باید های هر روز درست کنید. شاید حتی یک دفتر چک لیست گزینه مناسب تری برای شما باشد. 

کارهای روزانه را به چند بخش می توان تقسیم کرد. یکی از انواع تقسیم بندی ها تقسیم کارها به دو بخش باید انجام دهم و دوست دارم انجام بدهم است. می توانید با دو علامت ستاره و ضربدر و یا هر علامت دیگری که دوست دارید کنار کارهای روزانه علامت بگذارید و در صورت انجام، کنارشان تیک بزنید. 

برنامه ریزی روزانه می تواند صرفا بر اساس کارهای کوتاه مدت و یا انجام وظایف باشد و یا چشم انداز بلند تری داشته باشد.

به عنوان مثال شما می خواهید تا در دراز مدت یک زبان جدید یاد بگیرید. این هدف یک ساله شماست. پس باید آن را به بخش های کوچکتر ۶ ماهه، سه ماهه، ماهانه، هفتگی و روزانه تقسیم کنید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص برنامه ریزی طولانی مدت و تبدیل آن به برنامه ریزی روزانه؛ به اینجا مراجعه کنید. 

ثبت عادات

آیا دوست دارید یک عادت جدید داشته باشید و یا عادت دیگری را ترک کنید؟ این بخش متعلق به شماست. 

اگر این بخش مهم ترین بخشی است که برای برنامه ریزی روزانه شما مد نظر است؛ بد نیست از دفترهای نقطه ای استفاده کنید. این دفتر ها امکان جدول کشیدن را ساده تر برای شما فراهم می کنند. هر چند دفترهای خط دار هم می تواند برای این مناسب باشد. 

مسیر ترک عادت یا ثبت آن یک مسیر مداوم است. پس مطمئن باشید که فضای کافی برای تعداد روزهای مورد نظر گذاشته اید. شما می توانید مطابق شکل هر روز را رنگ کنید و روزهایی که نتوانستید به قولتان عمل کنید را سفید بگذارید. 

شما در انتهای ماه یا هفته می توانید ارزیابی دقیقی درباره اینکه چه طور با این عادت برخورد کردید؛ داشته باشید. 

اگر جدول کشیدن زمانگیر است؛ می توانید به جای کشیدن جدول اعداد یک ماه را کنار هم بنویسید و هر روز را خط بزنید و یا هایلایت کنید. اما از کشیدن چوب خط خودداری کنید. چون همانقدر که تعداد بارهای عمل کردن به یک قول مهم است تعداد بارهای عمل نکردن هم اهمیت دارد. نگذارید تا سرسری از این جاهای خالی عبور کنید.

اما اگر می خواهید یک عادت را کنترل کنید چه؟ مثلا می خواهید تنها دو بار از بیرون غذا سفارش بدهید یا تنها سه روز در هفته ورزش کنید. برای این کار می توانید یک جدول هفتگی بکشید. کارهای این چنینی را در ستون کناری یادداشت کنید و روزهای هفته را در ردیف بالا. تعداد بارهایی که می خواهید یک کار را در هفته انجام بدهید یادداشت کنید و سپس هر بار در هفته که به آن عمل کردید را علامت بزنید. اینجا برای ساده تر کردن کار می توانید از چوب خط هم استفاده کنید. تنها کافی است هر کار را یادداشت کنید و هر بار که آن را انجام دادید خط بکشید و در انتهای هفته خط ها را بشمارید. 

هبیت ترکر
ایده ساخت دفتر برنامه ریزی – هبیت ترکر

بخش ایده ها

این بخش برای اغلب شما می تواند حیاتی باشد چون ایده های ساده هر فرد ممکن است دنیا را تکان بدهد. درست مثل ایده هایی که تا امروز زندگی ما را دگرگونه کرده است. یک بخش از دفترچه یا در صفحه هر روز، ایده هایی که دارید را بنویسید. آن ها را با رنگ و یا شکل متفاوتی نوشته تا مطمئن شوید که فراموش نمی شود. اگر ایده ای به نظرتان جذاب آمد و می شد آن را به اجرا رساند تاخیر نکنید! سریع آن را به تصمیمات و کارهای کوچکتر تقسیم کنید و در برنامه روزانه تان بگنجانید. 

شکرگزاری

گاهی اوقات ما نمی دانیم که چقدر خوشبختیم و زمانی که از دستش می دهیم متوجه می شویم. برای اینکه از اوقات خوش بیشتر لذت ببرید و اوقات بد را بهتر ببینید؛ یک بخش شکرگزاری روزانه شاید درست در کنار بخش ایده ها داشته باشید. مهم است که فراموش نکنید اگر سلامتید، کار دارید، خانواده تان سالم اند و دوستان خوبی دارید و یا هدفی برای جنگیدن میشناسید. این ها همه ارزش یادآوری شدن دارند. فراموششان نکنید. 

ایده ساخت دفتر برنامه ریزی
ایده ساخت دفتر برنامه ریزی

ثبت حال

چه روزهایی خوشحال، غمگین و یا تحت استرسید؟ این ها را یادداشت کنید. می توانید حتی یک جدول ساده برای این احوالات بکشید و تنها با رنگ حالتان را یادداشت کنید و با یک نگاه متوجه شوید که در طول ماه چه احوالاتی داشتید و اینکه هر حال بد و خوبی گذشتنی است. حتی می توانید به این ترتیب بیشتر درک کنید که چه چیزهایی استرس و یا فشار روانی شما را تشدید می کند و چه کارهایی را بیشتر از همه دوست دارید و به آن ها برای حال بهتر نیاز دارید. 

مود ترکر
ایده ساخت دفتر برنامه ریزی – مود ترکر

انواع لیست ها

لیست خرید، لیست کتاب هایی که باید بخوانید، لیست فیلم های که باید ببینید، لیست کارهایی که باید به انجام برسانید؛ همه آن ها را در بخش های مختلف دفتر برنامه ریزی تان یادداشت کنید. می توانید برای کتاب ها جدول های سه ستونه ای بکشید و آن ها را به سه بخش می خواهم بخوانم، در حال خواندنم و خواندم؛ تقسیم کنید. 

هبیت ترکر
برنامه روزانه
ثبت ساعت خواب
ثبت ساعت خواب
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *