خوان اول هرکول؛ داستان صورت فلکی مرداد

55
زمان خواندن: ۳ دقیقه

صورت فلکی مرداد ماه یا صورت فلکی اسد یکی از صورت فلکی‌های پرنور آسمان شب است. همان‌طور که می‌دانید در پس هر مجموعه ستاره‌ای عنوان صورت فلکی پنهان‌شده و هر صورت فلکی با خود داستان‌های زیادی به همراه دارد. داستان هر صورت فلکی از پس اسطوره‌ها و افسانه‌ها بیرون آمده و می‌تواند بسیار جذاب باشد. در اینجا می‌توانید داستان صورت فلکی مرداد ماه را بخوانید.

داستان صورت فلکی مرداد ماه، شیر یا اسد

ماجرای صورت فلکی مرداد ماه درست مانند صورت فلکی ماه تیر از حسادت هرا، همسر زئوس به هرکول که فرزند زئوس از زنی دیگر بود، آغاز می‌شود. هرکول زمانی که از سفر به جهان مردگان بازمی‌گردد متوجه می‌شود که فردی به خانه و همسر و فرزندانش حمله‌ور شده. او برای دفاع از خانواده‌اش با فرد متجاوز درگیر می‌شود تا همسر و فرزندانش را نجات بدهد. در این میان هرا که مدام در پی نابود کردن هرکول بود، او را با افسون دچار جنون می‌کند. هرکول پس‌ازاین افسون دچار توهم و خشم می‌شود. او خیال می‌کند از سوی جانورانی خیالی درتهدید است و به همین دلیل به‌اشتباه همسر و فرزندانش را می‌کشد.

با وجود آنکه پادشاه یونان هرکول را بی‌گناه معرفی می‌کند ولی پیشگوی آپولو به او می‌گوید که باید ۱۲ سال نزد پسرعموی خود خدمت کند. هرکول می‌پذیرد و پسرعمویش او را برای ۱۰ خوان دشوار مأمور می‌کند. هرکول در دو خوان از دیگری کمک می‌گیرد و پسرعموی او این را نمی‌پذیرد برای همین هرکول مجبور به پشت سر گذاشتن ۱۲ خوان می‌شود.

خوان اول هرکول که برای پاک شدن از گناه قتل فرزندان باید از سر می‌گذراند کشتن شیر نیمیان بود. شیر نیمیان همان شیری است که در صورت فلکی مرداد یا صورت فلکی اسد مشاهده می‌شود.

شیری که هرکول باید او را از میان می‌برد زن های منطقه را به گروگان می‌گرفت و از این طریق مرد ها را به مبارزه با او تشویق می‌کرد. زمانی که قهرمانان برای نجات زن ها به آنجا می‌رفتند زنان ناگهان تبدیل به شیر شده و قهرمان را از پای درمی‌آوردند.

هرکول با چندین تیر به مبارزه با این شیر می‌رود. اما زمانی که تیرها را پرتاب می‌کند متوجه می‌شود که این شیر رویین‌تن است هیچ تیری نمی‌تواند او را از پای درآورد. این شد که هرکول به دنبال راه چاره‌ای تازه برای مقابله با شیر گشت.

غاری که شیر در آن زندگی می‌کرد غاری بود با دو خروجی. شیر از همین مسئله همیشه برای فرار و حمله استفاده می‌کرد ولی زمانی که هرکول متوجه می‌شود، یکی از خروجی‌ها را بسته و در خروجی دیگر به انتظار شیر می‌نشیند. هرکول این بار با دست‌های خالی با شیر گلاویز می‌شود و موفق شده تا او را خفه کند. پس‌ازآن مطابق افسانه‌ای با یال شیر و مطابق افسانه‌ای دیگر با پنجه‌های شیر، می‌تواند پوست او را کنده و برای خودش یک سپر محافظتی درست کند.

این شیر بعدها به آسمان پرواز کرده و به‌عنوان صورت فلکی اسد یا صورت فلکی مرداد در آسمان شب می‌درخشد.

صورت فلکی مرداد ماه

صورت فلکی مرداد ماه در تاریخ جهان

صورت فلکی اسد یا شیر یکی از قدیمی‌ترین صورت‌های فلکی جهان است. در تاریخ بارها از صورت فلکی مرداد یادشده و بر اساس شواهد گفته می‌شود که مردم بین‌النهرین چیزی نزدیک به ۴ هزار سال قبل از میلاد مسیح این صورت فلکی را می‌شناختند. ایرانیان نیز به آن صورت فلکی شیر می‌گفتند، نام صورت فلکی اسد در نزد بابلیان، آریو و در نزد ترک‌ها آرتان بوده است.

بابلی‌ها معتقد بودند ستاره الفای صورت فلکی اسد، ستاره‌ای در قلب شیر و یا ستاره پادشاه است.

صورت فلکی اسد به‌خصوص در نزد مصر باستان اهمیت بسیار زیادی داشته است. طغیان سالیانه رود نیل و برکت و باروری‌ای که به همراه داشته است هرساله زمانی رخ می‌داده که خورشید در این صورت فلکی قرار می‌گرفته است.

طرح آسمان شب برای صورت فلکی مرداد

اگر ماه مرداد و یا روزی مخصوص در این ماه برای شما اهمیت ویژه‌ای دارد، به‌عنوان مثال اگر در این ماه متولدشده‌اید و یا با فردی ویژه آشنا شده‌اید و یا فرزند و عزیزی در این ماه متولدشده‌اند، یکی از بهترین هدیه‌ها می‌تواند این باشد که نشان بدهید این روز تا چه اندازه خاص است.

به یاد داشتن این روز منحصر به فرد با توجه به اینکه تصویر آسمان در هیچ شب و هیچ جایی تکراری نیست کار چندان سختی نیست. تنها کافی است تا نام شهر و تاریخ موردعلاقه‌تان را به ما بگویید تا ما به شما بگوییم که آسمان در آن روز به چه شکل بوده است. علاوه بر این می‌توانید تصویر آسمان را روی محصول انتخابی خود ثبت کرده و به‌عنوان یادگاری نگه‌دارید و یا هدیه بدهید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *